Mrs Lesley Lester – Chair of Governors

Date of Appointment: April 2001

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: 31 August 2020

Role: Foundation

Link: Sex Education, Drugs and Healthy Schools

Pecuniary Interest: Nieces are pupils in the school.  Employed in another Knowsley school

Governance in other schools: n/a

Mr Jimmy Bunn – Co Vice Chair of Governors

Date of Appointment: September 2017

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: September 2021

Role: LA

Link: Attendance (pupils)

Pecuniary Interest: None

Governance in other schools: n/a

Mrs Jude Ryan – Headteacher

Date of Appointment: January 2014

Term of Office: n/a

Date Term of Office expires: n/a

Role: Headteacher

Link:

Pecuniary Interest: Brother in law audits school fund account.  LACE Trust Board Member.  Associate Inspector for the Archdiocese of Liverpool

Governance in other schools: Our Lady’s Primary School

Mrs Julie Mezzi

Date of Appointment: November 2010

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: 21 November 2018

Role: Foundation

Link:

Pecuniary Interest: None

Governance in other schools:

Mr Dominic Volante

Date of Appointment: 17 October 2016

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: 16 October 2020

Role: Foundation

Link: Literature

Pecuniary Interest: Assistant Headteacher at a Knowsley High School

Governance in other schools:

Mrs Debbie Ormandy

Date of Appointment: May 2006

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: May 2018

Role: Staff

Link: Health and Safety

Pecuniary Interest: Two daughters and nephew are pupils

Governance in other schools:

Mrs Jennie Staunton

Date of Appointment: November 2017

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: November 2021

Role: Foundation

Link: SEN

Pecuniary Interest: None

Governance in other schools: Faith Primary

 Mrs Ashley Riley

Date of Appointment: April 2015

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: April 2019

Role: Parent.  Family member employed at school.

Link: Child Protection and Safeguarding (including e-safety)

Pecuniary Interest: None

Governance in other schools:

Mrs Sharnett Farrell

Date of Appointment: January 2018

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: December 2021

Role: Parent

Link:

Pecuniary Interest: Two children in the school

Governance in other schools:

Mrs Susan Bradshaw – Deputy Headteacher

Date of Appointment: April 2015

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: April 2019

Role: Associate

Link:

Pecuniary Interest: None

Governance in other schools:

 Mrs Helen Yates

Date of Appointment: April 2015

Term of Office: 4 years

Date Term of Office expires: April 2019

Role: Associate

Link:

Pecuniary Interest: None

Governance in other schools:

GOVERNORS details and interests 2017-2018